TISP3240F3DR
Mfr.Part #
TISP3240F3DR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 180V 120A 8SOIC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Pins :
8
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
180V
Voltage - On State :
3V
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Terminations :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
2
Capacitance :
95pF
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage - Breakover :
240V
Hold Current :
150mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
TISP3240
Peak Pulse Current :
175A