TISP3180H3SL
Mfr.Part #
TISP3180H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 145V 300A RADIAL 3LEAD
Max Operating Temperature :
85°C
Holding Current-Max :
600mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
Packaging :
Tube
Published :
Voltage - On State :
3V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Hold Current :
150mA
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Base Part Number :
TISP3180
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated DC :
145V
Min Operating Temperature :
-40°C
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
74pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Current :
300A
Number of Elements :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Off State :
145V
Current Rating :
5A
Voltage - Breakover :
180V