TISP3180F3SL
Mfr.Part #
TISP3180F3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 145V 120A RADIAL 3LEAD
Product Category :
Length :
10.2mm
Packaging :
Tube
Capacitance :
50pF
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Max Operating Temperature :
70°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height :
6.6mm
JESD-609 Code :
e0
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
5A
Voltage - Breakover :
180V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7.1 A
Number of Elements :
2
Terminal Position :
Single
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Rated DC :
145V
Voltage - Off State :
145V
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Base Part Number :
TISP3180
Hold Current :
150mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Pulse Current :
120A
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Voltage - On State :
3V
Depth :
4.57mm