TISP3180F3DR-S
Mfr.Part #
TISP3180F3DR-S
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
THYRISTOR 145V 120A 8SOIC
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Hold Current :
150mA
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
TISP3180
Published :
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Number of Terminations :
8
Current Rating :
5A
JEDEC-95 Code :
MS-012AA
Voltage - Breakover :
180V
Min Operating Temperature :
0°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - On State :
3V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
8
Peak Pulse Current :
120A
Number of Elements :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
145V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Capacitance :
95pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Pins :
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
TISP3180F3DR-S
Introducing Bourns, Inc. TISP3180F3DR-S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:TISP3180, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, TISP3180F3DR-S pinout, TISP3180F3DR-S datasheet PDF, TISP3180F3DR-S amp .Beyond Bourns, Inc. TISP3180F3DR-S ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.