TISP3135H3SL
Mfr.Part #
TISP3135H3SL
Package / Case
Radial - 3 Leads
Description
THYRISTOR 110V 300A RADIAL 3LEAD
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tube
Capacitance :
74pF
Voltage - Off State :
110V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - On State :
3V
Voltage - Breakover :
135V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Hold Current :
150mA
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
110V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Number of Elements :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Peak Pulse Current :
300A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Holding Current-Max :
600mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
5A