TIP30C-BP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIP30C-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 100V 1A TO220AB
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Current - Collector Cutoff (Max) :
300μA
Supplier Device Package :
TO-220AB
Power - Max :
30 W
Mounting Type :
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max) :
1 A
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
TIP30
Package :
Tube
Series :
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
100 V
Frequency - Transition :
3MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Transistor Type :
PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
700mV @ 125mA, 1A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
40 @ 200mA, 4V
Datasheets
TIP30C-BP
Micro Commercial Components (MCC) TIP30C-BP
PNP -55°C ~ 150°C (TJ) 300µA TO-220-3 Through Hole
TIP30C-BP Overview
This device has a DC current gain of 40 @ 200mA, 4V, which is the ratio between the collector current and the base current.A VCE saturation indicates a maximum value of Ic (saturation), and a maximum value of VCE saturation (Max).Single BJT transistor comes in a supplier device package of TO-220AB.Detection of Collector Emitter Breakdown at 100 V maximal voltage is present.
TIP30C-BP Features
the DC current gain for this device is 40 @ 200mA, 4V
the vce saturation(Max) is 700mV @ 125mA, 1A