TIP30B-BP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIP30B-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 80V 1A TO220AB
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number :
TIP30
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
700mV @ 125mA, 1A
Current - Collector (Ic) (Max) :
1 A
Package / Case :
TO-220-3
Supplier Device Package :
TO-220AB
Current - Collector Cutoff (Max) :
300μA
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Obsolete
Power - Max :
30 W
Frequency - Transition :
3MHz
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
40 @ 200mA, 4V
Series :
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Package :
Tube
Transistor Type :
PNP
Datasheets
TIP30B-BP
Micro Commercial Components (MCC) TIP30B-BP
PNP -55°C ~ 150°C (TJ) 300µA TO-220-3 Through Hole
TIP30B-BP Overview
DC current gain' is equal to the ratio of the collector current to the base current, something like Ic/Ib, and this device has 40 @ 200mA, 4V DC current gain.VCE saturation indicates Ic is at maximum level (saturated), whereas vce saturation (Max) indicates there is no saturation.There is no device package available from the supplier for this product.Single BJT transistor shows a 80 V maximal voltage - Collector EmSingle BJT transistorter Breakdown.
TIP30B-BP Features
the DC current gain for this device is 40 @ 200mA, 4V
the vce saturation(Max) is 700mV @ 125mA, 1A