TIM566K006P0Y
Mfr.Part #
TIM566K006P0Y
Description
CAP TANT 56UF 10% 6V RADIAL
Size / Dimension :
0.325Lx0.170W 8.26mmx4.32mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
6V
Width :
4.318mm
Lead Pitch :
5.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
6V
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Manufacturer Size Code :
Y
Tolerance :
±10%
Length :
8.255mm
Capacitance :
56µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
TIM566K006P0Y
Cornell Dubilier Electronics TIM566K006P0Y
56μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Tantalum Bulk Radial