TIM565K050P0Y
Mfr.Part #
TIM565K050P0Y
Description
CAP TANT 5.6UF 10% 50V RADIAL
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
0.005mA
Published :
Capacitance :
5.6µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
Y
Lead Pitch :
5.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Width :
4.32mm
Packing Method :
TR, 14 INCH
Length :
8.26mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
REACH SVHC :
Unknown
TIM
Tan Delta :
0.06
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
74mA
Size / Dimension :
0.325Lx0.170W 8.26mmx4.32mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TIM565K050P0Y
Cornell Dubilier Electronics TIM565K050P0Y
5.6μF ±10% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.005mA Bulk Radial
TIM565K050P0Y Overview
Capacitor ripple current is set to 74mA.0.005mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TIM565K050P0Y Features
74mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.005mA in this capacitor