TIM565K020P0W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIM565K020P0W
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 5.6UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.230Lx0.105W 5.84mmx2.67mm
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
Capacitance :
5.6µF
Series :
TIM
Published :
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
5.84mm
Voltage - Rated DC :
20V
Leakage Current :
0.001mA
Pbfree Code :
No
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.353 8.97mm
Terminal Pitch :
3.18mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Package / Case :
Radial
Manufacturer Size Code :
W
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
3.175mm
Dielectric Material :
Tantalum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
2.67mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
29mA
Tan Delta :
0.06
Datasheets
TIM565K020P0W
Cornell Dubilier Electronics TIM565K020P0W
5.6μF ±10% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.001mA Bulk Radial
TIM565K020P0W Overview
In this case, 29mA is the ripple current of the capacitor.A capacitor like this leaks current 0.001mA.This device has 3.18mm terminal pitch.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TIM565K020P0W Features
29mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor
a terminal pitch of 3.18mm on this device