THA352M050AD1C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
THA352M050AD1C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3500UF 20% 50V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
FlatPack
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
3.48A @ 20kHz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Size / Dimension :
2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Series :
THA
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Polarization :
Polar
Capacitance :
3500μF
Datasheets
THA352M050AD1C
Cornell Dubilier Electronics THA352M050AD1C
THA 3500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack