THA302M060AD1C
Mfr.Part #
THA302M060AD1C
Description
CAP ALUM 3000UF 20% 60V FLATPACK
Capacitance :
3000μF
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3A @ 120Hz
Size / Dimension :
2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
60V
Series :
THA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
3.96A @ 20kHz
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
THA302M060AD1C
Cornell Dubilier Electronics THA302M060AD1C
THA 3000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack