TFML-127-01-SM-D
Mfr.Part #
TFML-127-01-SM-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 54POS 1.27MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.075 1.91mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Fastening Type :
Friction Lock
Contact Length - Mating :
0.134 3.39mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board or Cable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mixed Contacts :
No
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Series :
Tiger Eye™ TFML
Filter Feature :
No
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Gender :
Male
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pbfree Code :
yes
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
54
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tube
Connector Type :
Header
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Datasheets
TFML-127-01-SM-D
Tiger Eye™ TFML Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height