TD285N16KOFHPSA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TD285N16KOFHPSA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SCR MODULE 1600V 520A MODULE
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Lead Free :
Lead Free
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
12500A @ 50Hz
Mount :
Screw
Terminal Position :
UPPER
Case Connection :
Isolated
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tray
Halogen Free :
Not Halogen Free
Current - On State (It (AV)) (Max) :
285A
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Output Current :
450A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Reverse Voltage :
1.6kV
Number of Pins :
285
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
520A
Number of Terminations :
5
Mounting Type :
Chassis Mount
Hold Current :
300mA