TCME108M004R0012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCME108M004R0012
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 1000UF 4V 2917
Stock
350
In Stock :
350
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
2010
Height :
4.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Depth :
4.3mm
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Size Code :
E
Terminal Finish :
Tin
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.08
Operating Temperature :
-55°C~105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
2917
Capacitance :
1000µF
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.3mm
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.4mA
Series :
TCM
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Voltage - Rated DC :
4V
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
8 %
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%