TCJD227M004R0015
Mfr.Part #
TCJD227M004R0015
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Stock
500
In Stock :
500
Tantalum - Polymer Capacitors
Published :
2013
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Weight :
670.01263mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Imperial) :
2917
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated DC :
4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Series :
TCJ
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
6 %
Height :
2.9mm
Leakage Current :
88μA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current :
2.7A
ECCN Code :
EAR99
Manufacturer Size Code :
D
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Length :
7.3mm
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Depth :
4.3mm
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz