TCJC475M035R0200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJC475M035R0200
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 35V 2312
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Series :
TCJ
Type :
Molded
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current :
667mA
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
4.7μF
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Length :
6mm
Tan Delta :
0.06
Height :
2.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Resistance :
200mOhm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Leakage Current :
0.0165mA
Manufacturer Size Code :
C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
35V
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C