TCJB105M050R0300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJB105M050R0300
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 1UF 50V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Leakage Current :
5μA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1μF
Lead Diameter :
2.2 mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
TCJ
Feature :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
1.4mm
Depth :
2.8mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.5mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Manufacturer Size Code :
B
Tan Delta :
0.06
Number of Pins :
2
Ripple Current :
479mA
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100kHz
Voltage :
50V
Height :
1.9mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TCJB105M050R0300
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KYOCERA AVX TCJB105M050R0300 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:1411 (3528 Metric), 1210, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:50V, TCJB105M050R0300 pinout, TCJB105M050R0300 datasheet PDF, TCJB105M050R0300 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KYOCERA AVX TCJB105M050R0300 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.