TCH35P4R70JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCH35P4R70JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 4.7 OHM 5% 35W TO220
Stock
960
In Stock :
960
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.400Lx0.175W 10.16mmx4.44mm
Resistance :
4.7ohm
Power Rating :
35W
Lead Length :
13.7mm
Terminal Pitch :
5.33mm
Package / Case :
TO-220-2
Series :
TCH
Lead Pitch :
4.83mm
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Tolerance :
±5%
Additional Feature :
RATED POWER IS DISSIPATED USING HEAT SINK
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.397mm
Terminal Shape :
Flat
Feature :
Moisture Resistant
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
2011
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
5.08mm
Height :
15.0114mm
Depth :
4.82mm
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
860 µm
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
350V