TCH35P15R0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCH35P15R0J
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 5% 35W TO220
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
860 µm
Lead Pitch :
4.83mm
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Height :
15.0114mm
Voltage - Rated :
350V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
15Ohm
Voltage - Rated DC :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Additional Feature :
RATED POWER IS DISSIPATED USING HEAT SINK
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
TO-220-2
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e2
Power Rating :
35W
Size / Dimension :
0.400Lx0.175W 10.16mmx4.44mm
Thickness :
4.82mm
Lead Length :
13.7mm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Spacing :
5.08mm
Termination :
Radial
Size Code :
Series :
TCH
Terminal Shape :
Flat
Max Power Dissipation :
35W
Datasheets
TCH35P15R0J
Ohmite TCH35P15R0J
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Thick Film,