TCH35P33R0J
Mfr.Part #
TCH35P33R0J
Description
RES 33 OHM 5% 35W TO220
Lead Pitch :
4.83mm
Resistance :
33Ohm
Power Rating :
35W
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Height :
15.0114mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Thickness :
4.82mm
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Size Code :
Max Power Dissipation :
35W
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
0.400Lx0.175W 10.16mmx4.44mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Spacing :
5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Lead Length :
13.7mm
Voltage - Rated :
350V
Datasheets
TCH35P33R0J
Ohmite TCH35P33R0J
Through Hole FIXED RESISTOR, 33Ohm, Thick Film,