TCH35P2K00JE
Mfr.Part #
TCH35P2K00JE
Description
RES 2K OHM 5% 35W TO220
Stock
720
In Stock :
720
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
5.33mm
Lead Length :
13.7mm
Published :
2014
Size / Dimension :
0.400Lx0.175W 10.16mmx4.44mm
Size Code :
4017
Height :
15.0114mm
Lead Spacing :
5.08mm
Max Power Dissipation :
35W
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Packaging :
Tube
Power Rating :
35W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
2kOhm
Lead Pitch :
4.83mm
Datasheets
TCH35P2K00JE
Ohmite TCH35P2K00JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 2kOhm, Thick Film,