TCD-9-1W-75X+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCD-9-1W-75X+
Manufacturer
Mini-Circuits
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
RF DIR COUPLER 5MHZ-2GHZ 6SMD
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
RF Directional Coupler
Frequency Range :
5 MHz to 2000 MHz
RoHS :
Details
Product :
Directional Couplers
Coupler Type :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Category :
Signal Conditioning
Impedance :
75 Ohms
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Filters
Coupling Factor :
8.9 ± 0.5dB
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Signal Conditioning
Isolation :
Series :
Packaging :
MouseReel
Insertion Loss :
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Frequency :
5MHz ~ 2GHz
Return Loss :
25.24dB
Supplier Device Package :
Applications :
CATV
Power - Max :
1W