TAJT156M004RNJ
Mfr.Part #
TAJT156M004RNJ
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 20% 4V 1411
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.2mm
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
6 %
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Length :
3.5mm
Voltage - Rated DC :
4V
Termination :
SMD/SMT
Leakage Current :
600nA
Published :
Capacitance :
15μF
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Manufacturer Size Code :
T
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Polarity :
Polar
Depth :
2.8mm
Tan Delta :
0.06
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm