TAJT106K010RNJ
Mfr.Part #
TAJT106K010RNJ
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1411
Voltage - Rated DC :
10V
Leakage Current :
1μA
Depth :
2.8mm
Height :
1.2mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Tan Delta :
0.06
Mount :
PCB, Surface Mount
yes
Voltage :
10V
Manufacturer Size Code :
T
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
10V
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10μF
Length :
3.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
6 %
Datasheets
TAJT106K010RNJ
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJT106K010RNJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:10V, Number of Terminations:2, Package / Case:1411 (3528 Metric), 1210, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, TAJT106K010RNJ pinout, TAJT106K010RNJ datasheet PDF, TAJT106K010RNJ amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TAJT106K010RNJ ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.