TAJT107M004RNJ
Mfr.Part #
TAJT107M004RNJ
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 4V 1411
Stock
550
In Stock :
550
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
4V
Terminal Shape :
J BEND
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
Polar
Case Code (Imperial) :
1210
Manufacturer Size Code :
T
Height :
1.2mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Tan Delta :
0.14
Mount :
Surface Mount
Depth :
2.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Tantalum
Type :
Molded
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
3528
Dissipation Factor :
14 %
Leakage Current :
4μA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Number of Terminations :
2
Length :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm