T820049004DH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T820049004DH
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 400V 900A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
13700A 15000A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Structure :
Single
Pin Count :
3
Package / Case :
TO-200AC, B-PUK
Packaging :
Bulk
On-State Current-Max :
900000A
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Mount :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Off State :
400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
NO LEAD
Trigger Device Type :
SCR
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
200 µs
Repetitive Peak Off-state Voltage :
400V
Published :
Leakage Current (Max) :
35mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
300V/us
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
END
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
15000 A
HTS Code :
RMS Current (Irms) :
1.41kA
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
900A
Reach Compliance Code :
Unknown
Repetitive Peak Reverse Voltage :
400V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1410A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V