T820109004DH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T820109004DH
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 900A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
300V/us
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Qualification Status :
Not Qualified
Leakage Current (Max) :
35mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Elements :
1
Mount :
Chassis Mount
Terminal Form :
NO LEAD
Current - On State (It (AV)) (Max) :
900A
Voltage - Off State :
1kV
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
HTS Code :
Package / Case :
TO-200AC, B-PUK
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
3
Trigger Device Type :
SCR
On-State Current-Max :
900000A
Published :
Terminal Position :
END
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1000V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
15000 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
13700A 15000A
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
200 µs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1410A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Structure :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA