T620123004DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T620123004DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AB, A-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1200V 300A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Mounting Type :
Chassis Mount, 8 Wire Lead
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
470A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5000A 5500A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - On State (It (AV)) (Max) :
300A
Number of Pins :
2
Published :
Voltage - Off State :
1.2kV
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Structure :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-200AB, A-PUK
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
RMS Current (Irms) :
470A
Mount :
Chassis Mount, Wire
Max Operating Temperature :
125°C