T55B686M6R3C0070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T55B686M6R3C0070
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Length :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Series :
vPolyTan™ T55
Manufacturer Size Code :
B
Termination :
SMD/SMT
Leakage Current :
42.8μA
Depth :
2.8mm
Dissipation Factor :
10 %
Max Operating Temperature :
105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Rated :
6.3V
Min Operating Temperature :
-55°C
Type :
Molded
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.794mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
PCB, Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Height :
1.9mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Capacitance :
68µF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current :
1.17A