T55B157M6R3C0070
Mfr.Part #
T55B157M6R3C0070
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
vPolyTan™ T55
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
Radiation Hardening :
No
Height :
1.9mm
Leakage Current :
94.5μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Capacitance :
150µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Manufacturer Size Code :
B
Depth :
2.8mm
Dissipation Factor :
10 %
Length :
3.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
PCB, Surface Mount
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current :
1.17A
Width :
2.8mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Voltage - Rated :
6.3V