T543X336M050AHE040
Mfr.Part #
T543X336M050AHE040
Description
CAP TANT POLY 33UF 50V 2917
Published :
Lead Pitch :
3.8mm
Voltage :
50V
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
621.25mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
X
Length :
7.3mm
Capacitance :
33μF
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Reliability
Voltage - Rated DC :
50V
KO-CAP® T543
Polarity :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Depth :
4.3mm
Height :
4mm
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
165μA
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Dissipation Factor :
10 %
Tan Delta :
0.1
Mount :
Surface Mount
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T543X336M050AHE040 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, T543X336M050AHE040 pinout, T543X336M050AHE040 datasheet PDF, T543X336M050AHE040 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T543X336M050AHE040 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.