T540D157K006DH8705WAFL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T540D157K006DH8705WAFL
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Manufacturer Size Code :
D
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Published :
Capacitance :
150µF
Pbfree Code :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ratings :
COTS
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3V
Type :
Molded
Series :
KO-CAP® T540
HTS Code :
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm