T540D156M035AH6510
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T540D156M035AH6510
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 15UF 35V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Dissipation Factor :
10 %
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Published :
Voltage - Rated DC :
35V
Height :
3.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Manufacturer Size Code :
D
Length :
7.3mm
Series :
KO-CAP® T540
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
15μF
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 100kHz
Feature :
High Reliability
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Depth :
4.3mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Type :
Molded
Tolerance :
±20%