T540B107M003BH86107280
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T540B107M003BH86107280
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
100μF
HTS Code :
Feature :
High Reliability
Series :
KO-CAP® T540
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Ratings :
COTS
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Pbfree Code :
No
Manufacturer Size Code :
B
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated :
3V