T530X108M2R5ATE006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T530X108M2R5ATE006
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
2000 hours
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.3mm
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
6.7A
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Case Code (Imperial) :
2917
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
8 %
Manufacturer Size Code :
X
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
2011
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.08
Voltage :
2.5V
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
2.5V
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
Height :
4mm
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100kHz
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
4.3mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
KO-CAP® T530
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Metric) :
Resistance :
6mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
250μA
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T530X108M2R5ATE006 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:2.5V, Type:Molded, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, T530X108M2R5ATE006 pinout, T530X108M2R5ATE006 datasheet PDF, T530X108M2R5ATE006 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T530X108M2R5ATE006 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.