T356J476K016AT
Mfr.Part #
T356J476K016AT
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V RADIAL
Stock
75
In Stock :
75
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Series :
T356, UltraDip II
Dielectric Material :
Tantalum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2004
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Size / Dimension :
0.331Dia 8.40mm
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitance :
47μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
5.6μA
Manufacturer Size Code :
J
Tolerance :
±10%
Polarity :
Polar
Packaging :
Bulk
Mount :
PCB, Through Hole
Height :
14mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Diameter :
8.4mm
Type :
Conformal Coated
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
16V
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated AC :
16V
Dissipation Factor :
8 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Datasheets
T356J476K016AT
Introducing Tantalum Capacitors KEMET T356J476K016AT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Radial, Disc, Type:Conformal Coated, Voltage:16V, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, T356J476K016AT pinout, T356J476K016AT datasheet PDF, T356J476K016AT amp .Beyond Tantalum Capacitors KEMET T356J476K016AT ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.