T356A104K035AS
Mfr.Part #
T356A104K035AS
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 35V RADIAL
Tantalum Capacitors
Pbfree Code :
No
Polarity :
Polar
Mount :
Through Hole
2
Series :
T356, UltraDip II
Leakage Current :
500nA
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.339 8.60mm
Package / Case :
Radial, Disc
Dissipation Factor :
3 %
Lead Diameter :
500 µm
Tan Delta :
0.03
Factory Lead Time :
21 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
5.08mm
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.1μF
Diameter :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
35V
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Conformal Coated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
8.6mm
Size / Dimension :
0.177Dia 4.50mm
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26Ohm