T356A225K016AS
Mfr.Part #
T356A225K016AS
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V RADIAL
Tantalum Capacitors
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Leakage Current :
500nA
Size / Dimension :
0.177Dia 4.50mm
Terminal Shape :
Wire
Manufacturer Size Code :
A
Type :
Conformal Coated
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Radial, Disc
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated DC :
16V
Tan Delta :
0.05
Series :
T356, UltraDip II
Diameter :
4.5mm
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dissipation Factor :
5 %
Factory Lead Time :
21 Weeks
Pbfree Code :
No
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.339 8.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
8.6mm
Published :
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
±10%