SXR121M035RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SXR121M035RT
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.33Ohm @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
510mA @ 100kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
SXR
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
120μF
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
255mA @ 120Hz
Datasheets
SXR121M035RT
SXR 120μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can