SXR101M063ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SXR101M063ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
SXR
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.063mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.06Ohm @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
550mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
253mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Terminal Pitch :
5mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
4000 hours
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
63V
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Length :
16mm
Ripple Current :
253mA
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.09
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
SXR101M063ST
Cornell Dubilier Electronics SXR101M063ST
SXR 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 253mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can