SWI5-12-EW-P5R
Mfr.Part #
SWI5-12-EW-P5R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Product Category :
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Product :
Fixed Plug
Polarization :
Positive Center
Form :
Wall Mount (Class II)
Product Status :
Active
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Input Type :
Fixed Blade
Number of Outputs :
1 Output
Approval Agency :
CE
Voltage - Output :
12V
Package :
Box
Connector Type :
Barrel Connector
Input Connector :
CEE 7/16
Approvals :
CE
Cord Length :
59" (1.50m)
Brand :
CUI Inc.
Efficiency :
80.9%
Weight :
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension :
2.60" L x 0.98" W x 2.80" H (66.0mm x 25.0mm x 71.2mm)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Load Regulation :
Regulated
Mounting Style :
Wall Mount
Standard Number :
Output Power :
6 W
Region Utilized :
Europe
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
No Load Power Consumption :
75mW
Current - Output (Max) :
500mA
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
CUI Inc.
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Minimum Operating Temperature :
0 C
Region :
Europe
Series :
SWI5-E (6W)
Power (Watts) :
6 W