SWI5-12-B-P6R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SWI5-12-B-P6R
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Polarization :
Positive Center
Efficiency :
Level VI
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
No Load Power Consumption :
75mW
Input Connector :
BS 1363
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Minimum Operating Temperature :
0 C
Approvals :
UKCA
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Standard Number :
Input Type :
Fixed Blade
Region :
United Kingdom
Product :
Fixed Plug
Size / Dimension :
2.64" L x 1.95" W x 2.55" H (67.0mm x 49.6mm x 64.8mm)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Form :
Wall Mount (Class I)
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Approval Agency :
UKCA
Product Status :
Active
Connector Type :
Barrel Connector
Voltage - Output :
12V
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
CUI Inc.
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Number of Outputs :
1 Output
Weight :
Applications :
ITE (Commercial)
Cord Length :
59" (1.50m)
Brand :
CUI Inc.
Current - Output (Max) :
500mA
Output Power :
6 W
Power (Watts) :
6 W
Region Utilized :
United Kingdom
Load Regulation :
Regulated
Series :
SWI5-B (6W)