SWC-3.00-17
Mfr.Part #
SWC-3.00-17
Description
FIXED IND 17UH 3A 50 MOHM TH
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
10kHz
Length :
14.732mm
Inductance :
17μH
Height :
17.526mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Current Rating (Amps) :
3A
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
8.636mm
DC Resistance (DCR) :
50mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.580Lx0.340W 14.73mmx8.64mm
Current Rating :
3A
Datasheets
SWC-3.00-17
Amgis SWC-3.00-17
SWC-3.00-17 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD