SWC-3.0-100
Mfr.Part #
SWC-3.0-100
Description
FIXED IND 100UH 3A 40 MOHM TH
Test Frequency :
10kHz
Size / Dimension :
0.949Lx0.598W 24.10mmx15.20mm
Width :
15.1892mm
Tolerance :
±20%
Length :
24.1046mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Inductance :
100μH
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
1.059 26.90mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
26.8986mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
SWC-3.0-100
Amgis SWC-3.0-100
SWC-3.0-100 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD