SWC-2.50-167
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SWC-2.50-167
Manufacturer
Amgis
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 167UH 2.5A 140 MOHM TH
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
167μH
DC Resistance (DCR) :
140mOhm
Packaging :
Bulk
Length :
24.1046mm
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Series :
SW
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
2.5A
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Height Seated (Max) :
1.059 26.90mm
Material - Core :
Iron Powder
Size / Dimension :
0.949Lx0.598W 24.10mmx15.20mm
Height :
26.8986mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
15.1892mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating (Amps) :
2.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
10kHz
Tolerance :
±20%
Type :
Toroidal
Datasheets
SWC-2.50-167
Amgis SWC-2.50-167
SWC-2.50-167 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD