STS7C4F30L
Mfr.Part #
STS7C4F30L
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET N/P-CH 30V 7A/4A 8SOIC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Rise Time :
35ns
Polarity/Channel Type :
N-CHANNEL AND P-CHANNEL
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
Lead Free :
Contains Lead
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1050pF @ 25V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Series :
STripFET™
Mount :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Current Rating :
7A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Continuous Drain Current (ID) :
4A
Pin Count :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
2
FET Feature :
Logic Level Gate
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7A 4A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Number of Pins :
8
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
22m Ω @ 3.5A, 10V
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Max Power Dissipation :
2W
FET Type :
N and P-Channel
JESD-609 Code :
e4
Terminal Position :
Dual
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23nC @ 5V
Drain-source On Resistance-Max :
0.026ohm
Base Part Number :
STS7C4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
150°C TJ
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
7A
Number of Terminations :
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
DS Breakdown Voltage-Min :
30V
Transistor Element Material :
SILICON
Datasheets
STS7C4F30L
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays STMicroelectronics STS7C4F30L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Base Part Number:STS7C4, Operating Temperature:150°C TJ, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, STS7C4F30L pinout, STS7C4F30L datasheet PDF, STS7C4F30L amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays STMicroelectronics STS7C4F30L ,we also offer SSM6N57NU,LF, DMN2004DMK-7, AO4629, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics STS7C4F30L
STS7C4F30L            Description
STS7C4F30L                  APPLICATIONS
■ DC/DC CONVERTERS
■ BATTERY MANAGEMENT IN NOMADIC
EQUIPMENT
■ POWER MANAGEMENT IN CELLULAR
PHONES
STS7C4F30L             Features
■ TYPICAL RDS(on) (N-Channel) = 0.018 ?
■ TYPICAL RDS(on) (P-Channel) = 0.070 ?
■ STANDARD OUTLINE FOR EASY
AUTOMATED SURFACE MOUNT ASSEMBLY
■ LOW THRESHOLD DRIVE
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26