STPSC10H12CWL
Mfr.Part #
STPSC10H12CWL
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V TO247
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Packaging :
Tube
Base Part Number :
STPSC10
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Current-Max :
30µA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 5A
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Forward Current :
10A
Current - Average Rectified (Io) :
19A
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Reverse Recovery Time :
0ns
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Series :
ECOPACK®
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30μA @ 1200V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Package / Case :
TO-247-3
Surface Mount :
No
Output Current-Max :
19A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
3
Datasheets
STPSC10H12CWL
STMicroelectronics STPSC10H12CWL
Silicon Carbide Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode No Recovery Time > 500mA (Io) -40°C~175°C 2-Element TO-247-3 Through Hole
STPSC10H12CWL Overview
You should use a forward voltage of 30μA monitoring system, and you should never exceed the forward voltage.This device can support a maximum output voltage of 19A.A forward voltage of 10A will enable the device to operate.
STPSC10H12CWL Features
a forward voltage of 30μA
a forward voltage of 30μA
a maximum output voltage of 19A
STPSC10H12CWL Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPSC10H12CWL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23