STPS10170CB-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STPS10170CB-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Forward Current :
10A
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
STPS10170
Peak Non-Repetitive Surge Current :
75A
REACH SVHC :
No SVHC
Output Current-Max :
5A
Package / Case :
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 170V
HTS Code :
Number of Phases :
1
Number of Elements :
2
Peak Reverse Current :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 5A
Forward Voltage :
1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
3
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
11 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Number of Terminations :
2
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
75A
Number of Pins :
3
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Average Rectified Current :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Free :
Lead Free
Max Reverse Voltage (DC) :
170V
Diode Type :
Schottky
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
170V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Element Configuration :
Common Cathode
Max Surge Current :
75A
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
STPS10170CB-TR
STMicroelectronics STPS10170CB-TR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 5A 170V-DC 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
STPS10170CB-TR Overview
Devices that have a forward voltage of 1V will operate.The maximum output voltage is 5A.Keeping the surge current under 75A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 10A will operate.The reverse voltage peak of this device is 10μA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 10μA.
STPS10170CB-TR Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 5A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
STPS10170CB-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS10170CB-TR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23