STPS10170CB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STPS10170CB
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
75A
Base Part Number :
STPS10170
Factory Lead Time :
11 Weeks
Average Rectified Current :
5A
Peak Reverse Current :
10μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 170V
Max Surge Current :
75A
Max Reverse Voltage (DC) :
170V
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Common Cathode
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
2
Number of Pins :
3
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-65°C
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 5A
Number of Terminations :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e3
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Output Current-Max :
5A
Number of Phases :
1
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
170V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
75A
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Operating Temperature :
175°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Pin Count :
3
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
10A
Forward Voltage :
1V
Mount :
Surface Mount
Datasheets
STPS10170CB
STMicroelectronics STPS10170CB
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 5A 170V-DC 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
STPS10170CB-TR Overview
Devices that have a forward voltage of 1V will operate.The maximum output voltage is 5A.Keeping the surge current under 75A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 10A will operate.The reverse voltage peak of this device is 10μA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 10μA.
STPS10170CB-TR Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 5A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
STPS10170CB-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS10170CB-TR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23